Wspomnienie #6: PZWNW „2010” (2010)

Rok 2010 dobrym rokiem w mainstreamie był. Mieliśmy bardzo dobrą płytę Eldoki na bitach Returnersów, braci Kaplińskich w nowocześniejszej odsłonie, powrót Czarnego Złota w pełnym blasku, czy też etnicznego i mniej pieprzącego niż zwykle Gurala w duecie z Matheo. Dlatego też praktycznie niezauważona została płyta, o której dziś na blogu.

Owszem, krążek składu Pokój Z Widokiem Na Wojnę sprawdziło sporo osób, ale sam materiał nie został należycie dostrzeżony. Dwóch weteranów – Juras i Koras – obserwuje rzeczywistość ze swojego okna we wspomnianym wcześniej pokoju. Widzą dużo zła, więc starają się pomóc słuchaczom. Nie próbują jednak nachalnie moralizować, nawijając setny raz o respektowaniu zasad ulicy samych w sobie, szanowaniu ziomków z dzielnicy i byciu dobrym człowiekiem. Zamiast tego pokazują drogi i wartości, popierając je życiowymi przykładami. W siedemnastu kompozycjach nawijają m.in. o szacunku dla rodzicielki („Bohaterka (Dla Mamy)„, wspieraniu ojczyzny („Młody Polak„) oraz sile współpracy („Ramie w Ramie„). Nie brakuje także wspomnień głęboko osadzonych w rzeczywistości, jak w „Wojnie o Pokój„, która jest idealnym streszczeniem przesłania całego PZWNW. Gdyby z każdej polskiej ulicy, która rapuje, szedł taki przekaz, dzieciaki nie krzyczałyby bezsensownie JP i mogłyby wyrosnąć na obiektywnie dobrych ludzi. Krytyk zakrzyknie: „a co z trackiem „Kasztanki i Michałki„, panie recenzencie?!” Odpowiem: jednostkowe naleciałości, a pan to może nie przeklina?

Pokój Z Widokiem Na Wojnę „2010”
Prosto 2010
Szczególnie Posłuchaj.se: wszystko, co wymieniłem tłustą czcionką.
Dyletancka ocena: czwórka – za pozytywny przekaz i solidność.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Recenzje i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Wspomnienie #6: PZWNW „2010” (2010)

  1. kruk pisze:

    Propsy awruk. Choć w całości płyta mi nie podeszła ze względu na kilka słabszych bitów, ale przekaz Jurasa zasługuje na uznanie.

  2. Takie dobre rzeczy wychodzą w strefie, powiedzmy, ulicznej, ale ludzie i tak będą woleli zadowolić się Firmami i Bonusami…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s